Spotkanie 22 grudnia 2022 rok

Dnia 22 grudnia 2022 roku o godz. 9.00  odbyło się kolejne spotkanie Członków Zespołu Pedagogiki Medialnej, któremu przewodniczył Prof. Maciej Tanaś. Spotkanie odbyło się za pomocą platformy MS Times (tutaj podziękowania dla Pani dr Sylwii  Galanciak za sprawne przygotowanie i zorganizowanie połączenia).

Prof. Maciej Tanaś przybliżył wszystkim uczestnikom spotkania ciekawy eksperyment, który został przeprowadzony  w prawdziwym schronie  z 1903 roku. Pomysł eksperymentu pojawił się podczas zajęć, które Pan Profesor Maciej Tanaś prowadził ze studentami. Zapytał ich wówczas, co  wzięliby ze sobą, gdyby musieli uciekać z kraju. Padały różne odpowiedzi: książki, krem nawilżający, pomadkę do ust, swojego kota etc.  Ale czy takie rzeczy pomogłyby im przetrwać w warunkach wojny? Zastanawiał się Pan Profesor.

W ubiegłym roku 2022 w związku z wojną w Ukrainie, w całej Polsce prowadzona była inwentaryzacja stanu schronów. Jeden z takich schronów znajduje się w kampusie Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu. Do eksperymentu zaproszono 60 chętnych studentów i wykładowców, którzy mieli spędzić w prawdziwym schronie 12 godzin bez dostępu do świata zewnętrznego, bez telefonów komórkowych. Wyjątkowy eksperyment miał pokazać czy i w jaki sposób  uczestnicy  poradzą sobie w sytuacjach stresujących, na małej przestrzeni i w dużej grupie. To jeden z pierwszych takich eksperymentów w Polsce. Grupa 60 ochotników dostała wodę, żywność i koce. Nie mieli określonych zadań do wykonania. Oczywiście wśród uczestników byli także lekarze (o czym uczestnicy nie wiedzieli) – to  na wypadek, gdyby pomoc medyczna okazała się potrzebna. Schron, w którym przebiegał eksperyment  ma powierzchnię 100 m2. Składa się z 5 pomieszczeń. Uczestnicy musieli zmierzyć się również z nieprzewidzianymi sytuacjami: m.in. brakiem prądu i koniecznością ręcznego sterowania wentylacją.

Szerzej o eksperymencie  tutaj

Następnie głos zabrał  prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, pomysłodawca, kierownik i wykonawca wielu międzynarodowych i krajowych projektów badawczych. Zaprezentował raport z badań dotyczący edukacji i włączania uczniów ukraińskich do klas polskich. Tytuł dokumentu: Razem w klasie. Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach. Potencjały i wyzwania w budowaniu wielokulturowej szkoły w kontekście wojny w Ukrainie według nauczycieli i nauczycielek. Raport z badania. Fundacja Szkoła z Klasą, wrzesień 2022.

Fragment z raportu: „W momencie wybuchu wojny w lutym 2022 dyrektorzy szkół i nauczyciele, już przeciążeni dwoma latami pandemii i zdalnej edukacji oraz wcześniejszymi kryzysami, stanęli przed kolejnym wyzwaniem przyjęcia do klas kilkuset tysięcy dzieci, które uciekły przed wojną. Starali się pomimo tragedii wojennej i wbrew wielu trudnościom udzielić im wsparcia i stworzyć warunki do rozwoju. Postanowiliśmy zbadać, jak przebiegała edukacja i włączanie uczniów ukraińskich przez pierwszych kilka miesięcy od wybuchu wojny, jak ten proces oceniają dyrektorzy i nauczyciele i jakiego wsparcia potrzebują najbardziej. Wyniki badania posłużą nam do lepszego przygotowania kompleksowej serii działań skierowanych do szkół, chcących skutecznie integrować klasy wielokulturowe, w których znajdują się dzieci z doświadczeniem uchodźstwa i migracji”. Cały raport dostępny tutaj

Z kolei Pani Prof. APS i USZ dr hab. Małgorzata Makiewicz pomysłodawczyni Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego Matematyka w Obiektywie zrelacjonowała osiągnięcia tego projektu  rozpoczynając swoją wypowiedz od pięknego zdania: Piękno matematyki – fenomen nie dla każdego uchwytny, dla niektórych niedostrzegalny. Niekoniecznie związany z codzienną użytecznością, raczej z harmonią, doskonałością. Piękno, którego można doświadczać na różnych poziomach.

Opowiedziała o ciekawej wystawie, która stanowi podsumowanie 12 lat konkursu fotograficznego pod tym samym tytułem, który jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego „Mathematics in focus” („Matematyka w obiektywie”). Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w dziedzinach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej a także wspomaganie edukacji matematycznej czy też myślenia matematycznego. Wystawa została zaprezentowane w budynku Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Zostały wyeksponowane najbardziej interesujące metafory wizualne, wybrane przez jury spośród finalistów dotychczasowych edycji konkursu.

Pełna informacja wraz z galerią zdjęć tutaj

Natomiast Pani Prof. UAM dr hab. Natalia Walter zaprosiła wszystkich uczestników do Poznania w dniach 20-21 kwietnia 2023 roku. Wtedy to jest zaplanowana XII Konferencja Naukowa „Media a edukacja”, tym razem pod hasłem: “Media a edukacja. W służbie człowiekowi”. Ponadto, konferencja będzie okazją do uhonorowania Pana Profesora Wacława Strykowskiego, który ukończył 80 lat. Miejsce Konferencji: Poznań, Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (pawilon ekspozycyjno-dydaktyczny)
Strona konferencji:  http://edunet.home.amu.edu.pl/

Uczestnicy spotkania zostali także zaproszenie na XXIX Tatrzańskie Sympozjum Naukowe Edukacja jutra organizowane przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu oraz Uniwersytet Rzeszowski i Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie. Sympozjum odbędzie się  w dniach 12–14.06.2023 r. w Zakopanem w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym „HYRNY”, ul. Piłsudskiego 20.

 

Spotkanie odbyło się w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia, stąd ks. prof. UR dr hab. Janusz Miąso podzielił się ze wszystkimi opłatkiem.

Prof. Janusz Miąso przypomniał, że forma pieczywa, która przypomina dzisiejszy opłatek, pojawiła się w X wieku. Wypiekali ją Benedyktyni z klasztoru w Cluny (we Francji). Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim  wyraża chęć bycia razem.

Spotkanie zakończył Prof. Maciej Tanaś życząc wszystkim nieustającego zdrowia,  ciepła rodzinnego i dużo optymizmu. A na Nowy 2023 Rok samych pozytywnych emocji, które na pewno sprawią, że wszystkie podjęte działania przez Członków Zespołu zarówno te zawodowe i te rodzinne zakończą się sukcesem.