Prof. Wojciech Skrzydlewski

Prof. Wojciech Skrzydlewski, Człowiek o Wielkim Sercu i ogromnej wrażliwości, odszedł od nas 4 sierpnia 2024  o godz.16.00. Odszedł za szybko w pół słowa…, trudno cokolwiek napisać, gdy odchodzi taka Osoba.

Pan Profesor był medioznawcą, pedagogiem i dziennikarzem muzycznym. Od 1971 roku zawodowo związany  z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był badaczem, autorem książek i artykułów naukowych, w których eksplorował związki mediów z edukacją, dziennikarstwo muzyczne i technologię kształcenia.

W latach 1990-2002 współpracował z Radiem Merkury w Poznaniu. Był autorem ponad 1000 programów radiowych, producentem 25 fonogramów, w tym dwóch nagrodzonych Złotą i Platynową płytą Związku Producentów Audio-Video. Był także producentem muzycznych programów telewizyjnych w Górny Promotion/Production. Jego Ilustrowany Leksykon Muzyki Popularnej  wydany przez Wydawnictwo Kurpisz został uznany książką  zimy 2002/2003. Był także autorem unikatowej w Polsce specjalności  Dziennikarstwo Muzyczne na studiach I i II stopnia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Pan Profesor był wspaniałym wychowawcą wielu pokoleń pedagogów, w tym medialnych. Zawsze życzliwy, uśmiechnięty, otwarty, szczery, pełen pomysłów. Jego poza naukową pasją było żeglarstwo. „Człowieka kochał i przyrodę. W przyszłość patrzył jasnym okiem. Wielbił wolność i swobodę. Zbratany z wiatrem i obłokiem. Nie wabił go spiżowy pomnik, rozgłośne trąby, huczne brawa. Zostanie dziś po nim pusty pokój i małomówna, cicha sława (…)”.

Dziś nasze serca są pokruszone na miliony kawałków z rozpaczy…Pan Profesor miał w sobie ogrom ciepła, szacunku i radości dla każdego…, na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako nasz Mistrz i naukowy Mentor.

Prof. APS dr hab. Maciej Tanaś, przewodniczący Zespołu Pedagogiki Medialnej

Prof. UR dr hab. Marta Wrońska,  z-ca przewodniczącego