Spotkanie Zespołu – 20.12.2023

W środę 20 grudnia 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie członków Zespołu Pedagogiki Medialnej KNP PAN. Spotkaniu przewodniczył prof. APS dr hab. Maciej Tanaś – przewodniczący Zespołu.

Na wstępie spotkania Pan Prof. Maciej Tanaś pogratulował Panu Prof. Jackowi Pyżalskiemu wyboru do Komitetu Nauk Pedagogicznych POLSKIEJ AKADEMII NAUK Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych.

Następnie Pan Profesor Maciej Tanaś nawiązał do
wydarzeń jakie mają miejsce w Izraelu i na Ukrainie. Zwrócił uwagę na zagadnienia
dezinformacji, manipulacji medialnej, propagandy w cyberprzestrzeni.
Podkreślił, iż w Internecie można odnaleźć wielkość i godność człowieczeństwa,
ale także podłość i niegodziwość, które oznaczają upadek ducha. Niestety
jednostki przytłoczone odpowiedzialnością wyboru stają w obliczu potoku
niezweryfikowanych informacji, niepoddanych naukowej analizie ani weryfikacji.
Prof. M. Tanaś mocno zaakcentował, że istotnym czynnikiem zniewolenia człowieka
w cyfrowej przestrzeni medialnej stała się infodemia, czyli szybkie i daleko
idące rozprzestrzenianie się zarówno prawdziwych, jak i nieprawdziwych
informacji na jakiś temat. Przypomniał wszystkim członkom Zespołu, aby nieustannie
podejmowali trud humanistycznej, a nie tylko informatyczno-technicznej edukacji
medialnej.

Następnie odbyła się krótka dyskusja na temat działalności poszczególnych członków Zespołu Pedagogiki Medialnej. Głos zabrała miedzy innymi Prof. UMK dr hab. Dorota Siemieniecka,

Następnie parę słów powiedział Pan Prof. dr hab. Włodzimierz Gogołek.

A także Pani Prof. UwB dr hab. Katarzyna Borawska-Kalbarczyk.

Następnie Pan Prof. Maciej Tanaś przekazała informację o mającym się odbyć  w styczniu 2024 r, seminarium doktorskim i podoktorskim. Miejscem spotkania ma być Uniwersytet Rzeszowski.

Na zakończenie spotkanie Prof. Maciej Tanaś złożył wszystkim Członkom ZPM KNP PAN  życzenia świąteczne: Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych napełni serca spokojem i radością i niech będzie wyjątkowy i pełen uroku!