Spotkanie grupy inicjatywnej Akademickiego Stowarzyszenia Badań nad Sztuczną Inteligencją

Z przyjemnością informuję, że 12 lipca 2023 roku odbyło się spotkanie grupy inicjatywnej Akademickiego Stowarzyszenia Badań nad Sztuczną Inteligencją. Pomysłodawczynią spotkania była Pani Profesor Elżbieta Perzycka-Borowska z Uniwersytetu Szczecińskiego.  Spotkanie poprowadził Prof. APS dr hab. Maciej Tanaś, przewodniczący ZPM przy KNP PAN. W spotkaniu wzięły udział następujące osoby – zaocznie – Prof. Elżbieta Perzycka-Borowska i Prof. Bronisław Siemieniecki oraz zdalnie za pomocą platformy MS Teams: dr Sylwia Galanciak, Prof. Dorota Siemieniecka, Prof. Marta Wrońska, Prof. Ryszard Pęczkowski, Prof. Janusz Miąso, Prof. Tomasz Kośmider, oraz dr Jakub Czarkowski.

Celem spotkania było omówienie kwestii organizacyjnych i wyznaczenie obszarów działalności nowo powstałego zespołu.

Prof. Maciej Tanaś podkreślił, że współcześnie sztuczna inteligencja (ang.artificial intelligence, AI) zyskuje coraz większą popularność za sprawą swoich możliwości, jak i wszechstronności. Dzieje się to poprzez potężne narzędzia udostępnione do swobodnego użytku dla każdego.  Ponieważ  sztuczna inteligencja staje się częścią naszego życia codziennego, dlatego wzrasta potrzeba badań nad jej wykorzystaniem, a także kontrolowanie – przez środowisko naukowe – poczynań  w tym obszarze.

Pan Profesor przypomniał także, że w  czerwcu 2023 r. Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie aktu o sztucznej inteligencji, pierwszego na świecie zestawu kompleksowych przepisów dla zarządzania ryzykiem związanym ze sztuczną inteligencją.

Bardzo interesująca jest historia sztucznej inteligencji, o której opowiada krótki film Artificial Intelligence, który znalazłam na stronie CHM (Computer History Museum: https://computerhistory.org).

Ponadto zachęcam do przeczytania ciekawych tekstów, Sztuczna inteligencja: co to jest i jakie ma zastosowania? oraz Sztuczna inteligencja: szanse i zagrożenia, które ukazały się na stronie Aktualności Parlamentu Europejskiego.

Wszyscy uczestnicy spotkania poparli inicjatywę utworzenia takiego Stowarzyszenia, wyrażając merytoryczne kwestie na ten temat. Ponadto jednogłośnie powołano Przewodniczącego Akademickiego Stowarzyszenia Badań nad Sztuczną Inteligencją, którym został dr Jakub Czarkowski, prorektor ds. dydaktycznych Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.

wideokonferncja
wideokonferencja

W obecnych czasach obszar artificial intelligence, jest  eksplorowany przez różnorodne środowiska naukowe. Dlatego niezmiernie istotnym jest, aby głos pedagogów medialnych  był również mocno wyartykułowany.

Rację miał Prof. ks. Michał Heller, który goszcząc kiedyś z wykładem naukowym  w Rzeszowie wypowiedział znamienite zdanie: „Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zbraknie dalszych znaków zapytania”. Zatem jako Akademickiego Stowarzyszenia Badań nad Sztuczną Inteligencją rozpoczynamy kolejną naukową przygodę….

Tekst i zdjęcia: Marta Wrońska